نویسنده: admin منتشر شده در: مقالات و خواندنی ها تاریخ ایجاد: 2016-05-17 تعداد بازدید ها: 559 نظرات: 1
ایکوم نماد جهانی موزه و موزه ‌داری است که بعد از جنگ جهانی دوم و در ۶۲ سال پیش، ایجاد و تقریبا همزمان با تشکیل یونسکو ایجاد شد. مرکز آن در پاریس است و امروزه بیش از ۱۲۰ کشور جهان دارای کمیته‌های ملی ایکوم هستند. هر سه سال یکبار مجمع عمومی ایکوم در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود.
ایکوم نماد جهانی موزه و موزه ‌داری است که بعد از جنگ جهانی دوم و در ۶۲ سال پیش، ایجاد و تقریبا همزمان با تشکیل یونسکو ایجاد شد. مرکز آن در پاریس است و امروزه بیش از ۱۲۰ کشور جهان دارای کمیته‌های ملی ایکوم هستند. هر سه سال یکبار مجمع عمومی ایکوم در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود.
ایکوم از سال ۱۹۷۰ روز جهانی موزه را در تاریخ ۱۸ ماه مه تعیین و در پی آن برای هر سال یک مفهوم خاص را به عنوان شعار بین‌المللی قرار می‌دهد تا همه موزه‌ها و نگارخانه‌ها در همه جهان تابع این شعار فعالیت کنند. کمیته ملی ایکوم در ایران پس از انقلاب از سال ۱۳۷۶ فعالیت دوباره‌ای را آغاز کرد. این کمیته امروزه در ایران بیش از ۱۲۰ عضو فردی و حقوقی دارد.
سید احمد محیط طباطبایی قائم مقام کمیته موزه‌های ایران (ایکوم) :
ایکوم بصورت یک نهاد غیر دولتی از سال ۱۹۴۶به فعالیت پرداخته است. از سال ۱۹۷۲به بعد ایکوم روز جهانی موزه‌ها را نامگذاری و هرسال شعاری را به عنوان محور فعالیت‌های خود اعلام کرد که فعالیت‌های موزه داری باید حول محور تعیین شده ساماندهی شوند. دردهه پایانی قرن بیستم ایکوم محورهایی را به عنوان شعار در نظر گرفت که جوامع بشری با آن‌ها دست به گریبان هستند و با فعالیت‌های یونسکو همسانی یافت. یونسکو، یونیسف، ایکوم و سایر نهاد‌های اجتماعی به موضوع صلح و همزیستی توجه دارند و سعی دارند این موضوع را مد نظر قراردهند.
چشم انداز فرهنگی از رابطه میان انسان و طبیعتی که در آن زندگی می‌کند تشکیل می‌شود و زمان و انسان عواملی هستند که باعث صدمه دیدن این چشم انداز‌ها می‌شوند. از این رو موزه‌ها و نهاد‌های ذی ربط که برای حفاظت طراحی شده‌اند و شعارهای خود را حول این محور قرار می‌دهند معتقدند که تغییر و تحولات نباید در جامعه و محیط زیست آسیب رسان باشد. در طول سه سال گذشته شاخص‌هایی برای انتخاب موزه بر‌تر توسط ایکوم ایران تعیین و کمیته مشورتی در این باره تشکیل شده که امسال نیز بر طبق همین روند پیش خواهیم رفت و نتایج را اول اسفند ماه در اختیار موزه داران و اعضای ایکوم قرار می‌دهیم. با این انتخاب سعی داریم زمینه‌ای را فراهم کنیم که موزه داران موفق تجربیات خود را در اختیار سایر ین قرار دهند.

برچسب ها:

نظرات

ایجاد شده توسط 2016-07-09 15:31:59 ارسال شده توسط poyential shooters lacked access such ready access to semi-automatic weapons in the past. Semi-automatic weapons have been around and readily accessible for more than a hundred years. The famous "broomhandle Mauser" was first manufacture لینک نظرات
poyential shooters lacked access such ready access to semi-automatic weapons in the past. Semi-automatic weapons have been around and readily accessible for more than a hundred years. The famous "broomhandle Mauser" was first manufactured in 1896 - hence it's Mauser name &q;hutC96".Woy is it that people whose entire knowledge of guns could be written on the back of a postage stamp with room to spare feel the need to expose their ignorance to the whole wide world?

ارسال نظر

کپچا