نویسنده: admin منتشر شده در: مقالات و خواندنی ها تاریخ ایجاد: 2016-02-20 تعداد بازدید ها: 1487 نظرات: 0
زیره، قاووت، کلمپه، کماچ، فالوده، چنگمال همگی نام های آشنائی برای مسافران و گردشگران استان کرمان است. سرزمین کویری ایران که با نام هایی همچون کارمانیا و گواشیر در تاریخ شناخته میشود و قدمت آن به هزاران سال تمدن و فرهنگ باز میگردد. استان کرمان با مساحت 185675 کيلومتر مربع در جبهه جنوب شرقی کشور قرار دارد.
زیره،  قاووت، کلمپه، کماچ، فالوده، چنگمال همگی نام های آشنائی برای مسافران و گردشگران استان کرمان است. سرزمین کویری ایران که با نام هایی همچون کارمانیا و گواشیر در تاریخ شناخته میشود و قدمت آن به هزاران سال تمدن و فرهنگ باز میگردد. استان کرمان با مساحت 185675 کيلومتر مربع در جبهه جنوب شرقی کشور قرار دارد. جمعیت این استان بر اساس سرشماری سال 1375 بالغ بر 2 میلیون نفر گزارش شده است. این استان از شمال به استان خراسان جنوبی و یزد، از شرق به سیستان و بلوچستان، از جنوب به استان هرمزگان و از غرب به استان فارس و یزد محدود می شود.  منطقه کرمان از منقاط عمده باستانی کشور است که سابقه اسکان و زندگی در آن به هزاران سال قبل و همزمان با مهاجرت نخستين اقوام آريايی به ايران باز می گردد. در متون تاريخی يونان که از آريايي ها و سلاطين هخامنشی آنان سخن به ميان آورده، از کرامان و سکران و سيستان به عنوان ساپراپ ها و ايالات شرقی ايران نام برده شده است. در دوره هخامنشيان جاده شاهی و راه ابريشم از استخر و شهر پارسه (پرسپوليس) به يزد و کرمان و سيستان ادامه داشت و تا هندوستان کشيده می شد.
پته،شال و ترمه،قالی،گلیم،عریض بافی،مسگری پته به طور انحصاري در كرمان تهيه مي شود و دوخت آن در تمام شهرستانها و روستاههاي اطراف استان به ويژه كرمان و سيرجان و رفسنجان رايج است . طرحهای زيبای آن كار طراحان ماهر است . اين طرح هاو نقشه ها كار طراحان ماهر است . اين طرح ها و نقشه ها ريشه در تمدن و فرهنگ ايراني دارند.
قالی شهرت قالي كرمان بيش از هر چيز به دليل درآميزي رنگ و طرح است . در تمايز وتشخيص قالي دو عامل طرح و رنگ بسيار است. طرح و رنگ قالي كرمان يكي از نفيس ترين، زيباترين و خوش سبك ترين بافته هاي جهان به شمار مي آيد. از معروف ترين كارگاه راين و كارگاه خنامان است
گلیم بافت گليم در جوامع عشايري و روستايي تقريبآ حالت حرفه اي غير دايم و فصلي دارد. قسمت عمده اي از گليمهاي توليدي زنان عشاير جنبة خود مصرفي دارد و به صورگوناگون مانند گليم و گليمچه، جوال، خوابگاه و خورجين و غيره در زندگي روزمره آنان مورد استفاده قرار مي گيرد .
مسگری    مسگری که یکی از شعبه های فلزکاری است بنابرحدس باستان شناسان در حدود سه تا پنج هزار سال سابقه دارد رمان به دلیل همجواری با معادن مس از ۵۰۰۰ سال پیش تاکنون یکی از مراکز مهم ساخت ظروف مسی و تزیینات روی آن به حساب می‌آید. در هنرقلم زنی به روش سطح کاری که خاص منطقه کرمان است صنعتگر از ایجاد هرگونه فرورفتگی در سطح ظروف مسی پرهیز می‌کند و فقط براساس طرح مورد نظر با قلم‌هایی برروی مس خط می‌اندازد یا با قلم‌هایی که بافت‌های گوناگون دارند بر سطح فلز بافت ایجاد می‌کند..
زیره ،قاووت،کلمپه،کماچ،فالوده،چنگمال    قاووت اين پودر خوراكي كه در واقع بايد آن را نوعي شيريني به حساب آورد در انواع مختلفي توليد مي شود و طعم هاي متفاوتي دارد. يك نوع آن تركيب نخود، نارگيل و شكر است ، نوع ديگر به جاي نخود از پسته استفاده مي شود. اما معروفترين و كاملترين نوع قووتوي كرمان قهوه اي رنگ است و معمولا شامل قهوه ، شكر ، تخم قرفه ، خشخاش ، جو ، بذر كتان ، گشنيز، ، روپاس ، سياه دانه ، جدوا، هل باد ، هل رسمي، موردانه ،كنجد، تخم كاهو، و شكر مي باشد.برخي از اين مواد را برشته كرده و سپس آنها را مخلوط و آسياب مي كنند.
کلمپه از شیرینی‌های مخصوص کرمان است که شکلی شبیه کلوچه دارد، اما داخل آن خرما است و دارای انواع کلمپه‌ی گردویی، زعفرانی، مخصوص و روغن حیوانی می‌باشد.
کماچ نوعی شیرینی محلی استان کرمان است. در تهیه‌ی آن از آرد جوانه‌ی گندم (آرد سهن) و آرد گندم استفاده می‌شود. شیرینی اصلی آن خرما است که بین دو لایه‌ی خمیر قرار می‌گیرد. این شیرینی به خاطر نوع آرد و شیرینی طبیعی آن «خرما» و ادویه‌ی به کار رفته در آن، بسیار مفید است و به کسانی که به سلامت خود اهمیت می‌دهند، توصیه می‌شود.
خرمابریز    خرما بریز کرمانی یکی از میان وعده های مهم شهرستان های این استان می باشد که به مانند حلوا خرمایی تهیه شده و تزیین می گردد.خرما بریز یکی از قدیمی ترین میان وعده هایست که در استان کرمان تهیه شده و مورد مصرف قرار می گرفته است.
چنگمال یا خرماچنگ یا تاب‌ریز یکی از خوراک‌ها و دسرهای سنتی استان کرمان است. این خوراک از روغن، آرد بو داده، خرما تشکیل شده‌است. برای تهیه این سه ماده با یکدیگر مخلوط شده و چنگ زده می‌شود تا خمیر به دست آید.
فالوده از مهمترین  دسرهای کرمان است که فالوده کرمانی را با گلاب و نعناع مخلوط کرده و مصرف می‌کنند.
سیرجان    شیرکی پیچ شیرکی پیچ شيركي پيچ نوعي گليم است كه عشاير كرمان مي بافند و از دور حالت قالي دارد. در اين نوع گليم بر خلاف انواع ديگر گليم كه در آنها پود باعث شكل گيري محصول مي شود پود نقشي در بافت ندارد و فقط تارها را به يكديگرمتصل مي كند و باعث استحكام درگيري نخ خامه با تارها مي شود.
پسته،کماچ،قووت،مسقطی،باقلوا    
پسته یا طلای سبز به عنوان یک محصول ارزشمند و یکی از مهمترین اقلام صادراتی این منطقه اکثر اراضی و باغات را به خود اختصاص داده و و هم و غم مالکین و کشاورزان صرف تولید این محصول میگردد.شایان ذکر است که خانم های خانه دار با پوسته ی اولیه و چغاله ی این محصول ترشی، مربا و ماست پسته درست میکنند و با افزودن خلال پسته و شوید به برنج پسته پلو یا خلال پلو تهیه میشود که به مراتب از سایر پلوها مغذی تر و خوشمزه تر است
رفسنجان    پته،شال و ترمه،قالی،گلیم،عریض بافی
پسته کلمپه،کماچ
پسته محصول کشاورزی رفسنجان است که به عنوان مهمترین سوغات این شهر نیز محسوب می شود .. این محصول دارای چندین نوع مختلف مانند ، فندقی ، اوحدی ، اکبری و کله قوچی است که بهترین نوع آن همان کله قوچی است... این محصول به صورت خام و فله و همچنین به صورت برشته شده در بسته بندی های زیبا به فروش می رسد.
بم    
سفال، معرق، ‌مشبک، منبت، گلیم، پته، جاجیم، حصیربافی، چرم، بافتنی‌های سنتی و قلاب بافی
مرکبات،خرما،قوتو
زرند
پسته،سوهان پسته
محصول مذکور به عنوان سوغات از زمان های قدیم در بین مردم شهرستان زرند رواج داشته ، معمولا اشخاصی که به دیدن اقوام و دوستان خود به پایتخت می رفتند، مقداری پسته را به عنوان سوغات محلی همراه خود می بردند.در چند سال اخیر پی به خاصیت پوست اولیه ( بیرونی ) پسته تازه برده و از آن مربا درست می کنند. اکنون پسته زرند یک محصول کشاورزی معروف است که به خارج از کشور صادر می شود.
سوهان تاریخ دقیقی از بنیان گذار اصلی پخت سوهان زرند در دست نیست. آن طوری که معمرین به خاطر دارند ، پخت سوهان و شیرینی جات محلی در ایام قدیم هم رواج داشته و معمولا در آن زمان اکثرا در ایام نوروز اقدام به پخت می نموده اند.از کسانی که در یک قرن گذشته از نظر پخت سوهان محلی شهرت داشتند
جیرفت    
گلیم بافی زیلو بافی روکش های پشتی و متکا
خرما،مرکبات،خرما خشک
شهربابک    مشبک کاری، معــرق کاری، خراطی روی چوب، گلیم بافی، نمد مالی، قالیبافی، گلسازی، عروسک سازی
لبنیات، نان کرنون ،اسپار،نان تاوه ای نان کرنون پس از پخته شدن 700 تا 800 گرم وزن داشته و با توجه به اینکه آرد آن از گندم محلی تهیه شده و به کمک دست خمیر آن کاملا آماده می‌شود و نیز با توجه به اینکه تحت حرارت غیر مستقیم آتش و به صورت طبیعی پخته می‌شود، هیچگونه ضایعاتی در بر نداشته و به لحاظ خوب بودن طعم و خوشمزه بودن بی نظیر میباشد و در صورت ایجاد شرایط مطلوب، مدت زمانی بیش از سایر نان ها، قابل نگهداری و استفاده می باشد به گزارش ایسنا، طعم و مزه نون کرنون که به ثبت ملی رسده است، بی نظیر بوده و خوردنش بسیار لذت بخش است.
سپار محصول لبني بسيار خوشمزه اي است كه  در اين شهرستان توليد مي‌شود  و سرشار از مواد مغذی و مورد نیاز بدن می باشد .

برچسب ها:

ارسال نظر

کپچا