نویسنده: admin منتشر شده در: مقالات و خواندنی ها تاریخ ایجاد: 2016-02-03 تعداد بازدید ها: 626 نظرات: 0

مسند درخشانترین تولید دستی در استان اردبیل است.

یکی از ویژگی‌های این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصل‌های بهار و تابستان است. مجتمع‌های آبگرم سرعین در ۲۲ کیلومتری غرب شهر اردبیل یکی از مشهورترین مناطق گردشگری استان اردبیل است که در فصل‌های گرم -به خصوص تابستان- میزبان ده‌ها هزار نفر گردشگر از اقصی‌نقاط ایران و کشورهای خارجی است. سرعین بیش‌ترین تعداد هتل و هتل آپارتمان‌ها را با جمعیت نسبتاً کم ساکن در خود در مقایسه با سایر مناطق گردشگری ایران دارد.

استان اردبیل یکی از استانهای ایران است که در شمال غربی این کشور در منطقه آذربایجان واقع شده‌است. مساحت این استان ۱۷۹۵۳ کیلومتر مربع و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر یک میلیون و ۲۴۹ هزار نفر می‌باشد. مرکز این استان شهر اردبیل است و بر طبق آخرین تقسیمات کشوری، شامل ۱۰ شهرستان، ۲۵ بخش، ۲۱ شهر و ۶۶ دهستان می‌شود. در ۲۲ دی سال ۱۳۷۱ لایحه استان شدن اردبیل در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و این استان در ۲۳ فروردین سال ۱۳۷۲ پس از نزدیک به ۳۰ سال پیگیری مردم اردبیل، از استان آذربایجان شرقی جدا و به استانی مستقل تبدیل شد. استان اردبیل یکی از مناطق گردشگری در ایران است. یکی از ویژگی‌های این استان آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصل‌های بهار و تابستان است. مجتمع‌های آبگرم سرعین در ۲۲ کیلومتری غرب شهر اردبیل یکی از مشهورترین مناطق گردشگری استان اردبیل است که در فصل‌های گرم -به خصوص تابستان- میزبان ده‌ها هزار نفر گردشگر از اقصی‌نقاط ایران و کشورهای خارجی است. سرعین بیش‌ترین تعداد هتل و هتل آپارتمان‌ها را با جمعیت نسبتاً کم ساکن در خود در مقایسه با سایر مناطق گردشگری ایران دارد.
شهرستان: اردبیل
قالی،شال، ورنی، گلیم، جاجیم، مسند، ورنی بافی
مسند: مسند درخشانترین تولید دستی در استان اردبیل است،که در سطح جهانی نیز از معروفیت ویژه برخوردار است.کانون اصلی بافت مسند در  استان اردبیل دهستان عنبران در بخش نمین است.
ورنی بافی عشایر و روستاییان منطقه مغان در استان اردبیل ورنی های نفیس تولید میکنند ،و ثبت نقش و نگارهای زیبا روی ورنی های ،بیشتر از طبیعت منطقه و شیوه زندگی عشیره ای الهام گرفته شده است.
سرشیر، عسل، کره، حلوای سیاه، آبنبات، شیرینی‌های محلی و تخمه آفتابگردان    
حلوا سیاه: حلوای سیاه استان به صورت معجونی از جوانه گندم و کره طبیعی نشاط بخش و مقوی است.
شهرستان: خلخال
گلیم، جاجیم، شال، مسند، سفال، صنایع چوب مانند معرق، منبت و خراطی، مصنوعات چرمی و قالی بافی(قالیچه قوبای خلخال بسیار معروف است) قلاب بافی، مفرش، خورجین، ورنی
عسل،حلوای سفید عسل عسل خالص سبلان، عصاره شهدآمیز گلهای رنگارنگ و عطرآگین طبیعت سرسبز خلخال مشهورترین سوغات منطقه می‌باشد.
حلوای سفید آغ حالوا ( حلوای سفید) ، یکی از شیرینی جات مخصوص شهرستان خلخال می باشد که کارکردهایی نیز از لحاظ اجتماعی و فرهنگی برای آن تعریف شده است.
در ایام پایانی ماه مبارک رمضان و معمولاً در روزهای نزدیک به عید فطر خیابانها و بازار شهر مملو می شود از مردمی که سطل به دست به دنبال خرید بال ( شیره حلوا) هستند. از شیره حلوا یا در اصطلاح محلی ( بال شیره سی) برای پختن این نوع حلوا استفاده می شود.در روز عید فطر یا روز قبل از آن معمولاً خانواده داماد ، حلوای پخته شده را در ظروف پلاستیکی یا سینی های استیل که به طرز زیبایی آراسته شده است برای خانواده عروس می برند و سال بعد نیز مادر عروس در کنار اقوام و فامیل اقدام به پخت حلوای سفید کرده و آن را به خانه دختر خود می برد.

برچسب ها:

ارسال نظر

کپچا